Dataspelsutveckling ljud/musik - 180hp, Högskolan i Skövde


Sista ansökningsdatum

2012-04-15

Startdatum

HT 2012

Kontakt

Markus Berntsson
markus.berntsson@his.se
0500 - 44 83 64
Dela/Bokmärk Utbildning

Högskolan i Skövde

Dataspelsutveckling - ljud/musik 180 hp

Från och med hösten 2011 ingår musikämnet på Högskolan i Skövde i området Dataspelsutveckling. Resultatet är en helt ny gren av programstrukturen Dataspelsutveckling som heter Dataspelsutveckling Ljud & Musik.

Är du intresserad av både musik och dataspel? Drömmer du om en framtid som kompositör eller ljudläggare inom film och data? Dataspelsutveckling - ljud/musik erbjuder dig möjligheten att kombinera ditt intresse för musik- och ljudeffekter med dataspel.

Dataspelsutveckling- ljud/musik är en utbildning för dig som vill förkovra dig i den kreativa processen av att skapa ljud eller musik till dataspel. Programmet har två spår och genom ditt aktiva val väljer du redan från start om du vill fokusera på Ljud eller Musik. En genomgående röd tråd genom hela utbildningen är samarbetet med övriga program inom Dataspelsutveckling. Flera kurser bygger på samarbete med grafiker, designers och programmerare där du som ljud eller musikstudent bidrar med din specialkompetens.

Vad läser du?

Professionell dataspelsutveckling utförs i team. Utbildningen varvar därför kurser gemensamma för flera inriktningar inom dataspelsutveckling med kurser som är specifika för varje enskild inriktning.

Under första året etableras en gemensam praktisk och teoretisk grund i ämnena ljud och musik. Utöver gemensamma kurser läser du som har valt ljud även ljudspecifika kurser som både praktisk och teoretisk förbereder dig för att jobba med ljud i datorspel och andra medier. Du som har valt musik läser på motsvarande sätt specifika musikkurser som förbereder dig för att jobba med musik i datorspel och andra medier.

Under andra året varvas ämnesspecifika kurser med gemensamma studieområden inom kunskapsområdet Medier, estetik och berättande där teori varvas med mer praktiska moment. Du avslutar läsåret med ett spelprojekt i samarbete med studenter på de andra inriktningarna, där du ytterligare fördjupar dig och arbetar inom din specialisering till det spel ni skapar under projektet.

Under det tredje året erbjuder vi ytterligare fördjupningar inom din specialisering och året avslutas med ett examensarbete inom Medier, estetik och berättande. Utbildningen har nära kontakt med arbetsmarknaden, framförallt spelbranschen. Därför har många av de examensarbeten som hittills utförts varit kopplade till både stora och mindre spelutvecklingsföretag.

Vidare studier

Efter avlagd examen kan du fortsätta med magisterstudier på Högskolan i Skövde, hos något av våra partneruniversitet eller på andra lärosäten Du kan även bredda dina kunskaper genom att läsa Högskolans Entreprenörsutbildning där du under ett år lär dig om nyföretagande, hur man kan gå från affärsidé till företag.

Så här söker du

Du gör din anmälan via webbportalen www.antagning.se senast den 15 april. Du anmäler dig direkt på hemsidan genom att skapa ett användarkonto. När du är inloggad kan du välja vilka utbildningar du vill anmäla dig till. Om du väljer att klicka på länken under rubriken Ansökan till höger på denna sida kommer du direkt till anmälningssidan på www.antagning.se

Efter den 15 april kan du göra en efteranmälan på www.antagning.se